Eugenika pod każdą strzechą

“Antykoncepcja” hormonalna, czyli środki chemiczne mające na celu kontrolowanie płodności, zostały zainspirowane eksperymentami przeprowadzanymi w niemieckich obozach zagłady podczas II wojny światowej. Ale już przed wojną w USA istniały przejawy rasizmu wobec czarnoskórych, a na tej podstawie przeprowadzono eugeniczne badania, które niestety osiągnęły zamierzone cele.

Obecnie funkcjonujące firmy farmaceutyczne opierają się na dziedzictwie eugeniki z minionego wieku. Przerwanie ciąży jest wynikiem eliminacji z ludzkiej świadomości troski o godność człowieka od momentu poczęcia.

Dzisiaj przerwanie ciąży rutynowo odbywa się (prawie…) za każdym rogiem. Podobne społeczne przyzwolenie było obecne w przypadku nazistów, rasistów i komunistów, którzy dopuścili się masowych zbrodni.

Fundatorzy ludobójstwa eugenicznego

Ernst Rudin
(źródło: Wikipedia)

Profesor Ernst Rüdin był niemieckim genetykiem, który odegrał znaczącą rolę w propagowaniu idei eugeniki negatywnej w hitlerowskich Niemczech. Jego zaangażowanie sięgało również Akcji T4, programu masowej eksterminacji osób niepełnosprawnych i psychicznie chorych. Rüdin miał wpływ na dr Josefa Mengele, który był jednym z jego uczniów.

Jednym z doniosłych osiągnięć Rüdina było wprowadzenie niemieckich ustaw o przymusowej sterylizacji (jego artykuły promowała Margaret Sanger w eugenicznym periodyku “Birth Control Review”), które miały na celu kontrolę populacji i eliminację jednostek uznanych za genetycznie niepożądane. Te ustawy były częścią szeroko zakrojonej polityki eugenicznego inżynieryjnego socjalizmu narodowego. Rüdin uważał, że pewne cechy dziedziczone genetycznie, takie jak upośledzenie umysłowe czy schizofrenia, mogły być eliminowane z populacji poprzez przymusową sterylizację osób uznanych za nieodpowiednie do rozmnażania.

Warto wspomnieć, że Rüdin był również powiązany z Margaret Sanger, amerykańską działaczką na rzecz kontroli urodzeń i założycielką Planned Parenthood. Sanger była zwolenniczką eugeniki i publikowała artykuły promujące idee Rüdina w eugenicznym periodyku “Birth Control Review”.

W sumie, działalność profesora Ernsta Rüdina była silnie związana z propagowaniem idei eugeniki negatywnej w czasach hitlerowskich. Jego prace wpłynęły na wprowadzenie przymusowej sterylizacji oraz miały znaczący wpływ na rozwój teorii eugenicznego ruchu społecznego zarówno w Niemczech, jak i za granicą.

 


Why Nazis Performed Horrifying Medical Experiments on Twins - HISTORY
(Źródło: Google / history.com)

Dr Josef Mengele, urodzony 16 marca 1911 roku i zmarły 7 lutego 1979 roku, był niemieckim lekarzem i oficerem SS działającym w obozie koncentracyjnym Auschwitz podczas II wojny światowej.

Mengele znany jest przede wszystkim ze swojej okrutnej działalności jako lekarz nazistowski. Przeprowadzał on makabryczne eksperymenty na więźniach, wykorzystując ich jako podmioty badawcze. Był także członkiem zespołu lekarzy odpowiedzialnych za selekcję więźniów przeznaczonych do zabicia w komorach gazowych. Mengele dokonywał wyboru, decydując, którzy więźniowie zostaną skierowani do pracy w obozie, a którzy zostaną zgładzeni.

Jednym z jego okrutnych obowiązków było dokonywanie cotygodniowych inspekcji w barakach szpitalnych, podczas których wskazywał na więźniów, którzy nie wyzdrowieli po dwóch tygodniach leżenia. Ci więźniowie byli następnie wysyłani do komór gazowych.

Mengele traktował swoje “podmioty badawcze” lepiej niż innych więźniów, zapewniając im lepsze wyżywienie i warunki bytowe oraz tymczasowo oszczędzając ich przed egzekucją w komorach gazowych. Założył nawet przedszkole dla dzieci, które były obiektami jego eksperymentów, a także dla dzieci romskich w wieku przedszkolnym. Przedszkole to oferowało lepsze jedzenie i warunki niż inne części obozu, a także posiadało plac zabaw dla dzieci. Mengele odwiedzał swoje “małe poddane” podając się za “wujka Mengele” i obdarowując je słodyczami, jednocześnie będąc odpowiedzialnym za śmierć niezliczonej liczby ofiar, których zabił za pomocą śmiertelnych zastrzyków, rozstrzelania, pobicia i brutalnych eksperymentów.

Po zakończeniu wojny Mengele zbiegł do Ameryki Południowej, głównie do Argentyny, gdzie ukrywał się przez wiele lat. Pod zmienionym nazwiskiem pracował w klinice aborcyjnej i miał udziały w firmie farmaceutycznej Fadro Farm.

Jego działalność i zbrodnie z czasów Holocaustu uczyniły go jednym z najbardziej wstrząsającym przykładem okrucieństwa nazistowskiego reżimu i symbolem zła w medycynie.

Relacja świadka:


Fritz ter Meer – Wikipedia, wolna encyklopedia

Fritz ter Meer był niemieckim przemysłowcem, który został znany z swojej kontrowersyjnej przeszłości i zaangażowania w zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej. Podczas wojny był związany z koncernem chemicznym IG Farben, który prowadził fabryki w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

W 1948 roku ter Meer stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze w procesie IG Farben. Został uznany za winnego zarzutów masowych mordów i zbrodni przeciwko ludzkości związanych z wykorzystaniem niewolniczej pracy więźniów obozowych w fabrykach IG Farben w Auschwitz. Ter Meer został skazany na siedem lat więzienia.

Jednak w 1951 roku, po odbyciu tylko czterech lat, ter Meer został zwolniony z więzienia za “dobre sprawowanie”. Ta decyzja wywołała szerokie kontrowersje i krytykę ze strony osób uważających, że sprawiedliwość nie została w pełni wykonana.

Po wyjściu na wolność Fritz ter Meer wrócił do świata biznesu i został przewodniczącym Rady Dyrektorów Bayer AG, niemieckiego giganta farmaceutycznego, w 1956 roku awansując później na członka zarządu. Ta decyzja wywołała oburzenie i wywołała wiele dyskusji na temat etyki i odpowiedzialności korporacyjnej.

W trakcie procesu ter Meer bronił się, twierdząc, że więźniom nie wyrządzono szczególnej krzywdy, ponieważ mieli i tak zginąć. Ta bezwzględna obrona i powiązanie ter Meera z zbrodniami w Auschwitz przysporzyły mu reputacji jednego z symboli bezwzględności i braku moralności w biznesie.

Historia Fritza ter Meera i jego późniejsza kariera w przemyśle stanowiły kontrowersyjny przypadek, który podkreślał wyzwania związane z wymiarem sprawiedliwości po wojnie oraz problematykę etyki w biznesie i odpowiedzialności korporacyjnej.

“Proszę przygotować dla nas 150 jak najzdrowszych kobiet” – zaznaczył jeden z kierowników Bayera w notatce potwierdzającej zakup.

Źródło: (polecam lekturę) https://ksiazki.wp.pl/oswiecim-byl-laboratorium-koncernow-farmaceutycznych-farbenbayer-placil-za-eksperymenty-na-wiezniach-6338019755423361a

Dodatkowe materiały, relacje dot. m.in. historii koncernu farmaceutycznego Bayer, lidera w produkcji tzw. antykoncepcji hormonalnej:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_companies_involved_in_the_Holocaust

https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=26656

Bayer And The Nazi Death Camps

Farmacja w służbie złu

IG Farben and the History of the “Business With Disease”


Fritz Haber – laureat Nagrody Nobla, chemik zaangażowany w stosowanie i produkcję broni chemicznej.

Udział w I wojnie światowej:

Pod Ypres Haber osobiście nadzorował atak chemiczny. Notował spostrzeżenia objawów u konających żołnierzy. Generalicja niemiecka nie wykorzystała potencjału broni chemicznej, a naukowcy z Paryża i Londynu szybko rozszyfrowali skład chemiczny toksycznych substancji niemieckich. Zaangażowanie Habera w produkcję gazów bojowych doprowadziło do samobójstwa jego żonę Clarę Haber, która nie mogła znieść obciążenia psychicznego, związanego z przyczynianiem się jej męża do śmierci żołnierzy (zastrzeliła się z pistoletu służbowego Habera). Nazajutrz po pogrzebie żony Haber wyruszył na front wschodni ponownie testować gazy bojowe.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fritz_Haber

Twórca gazu Cyklon B, stosowanego w gazowych komorach śmierci np. Auschwitz

Opracowany przez Fritza Habera, Cyklon B służyć miał jako środek do dezynfekcji. Doskonale też sprawdzał się w formie substancji odwszawiającej ubrania.
Kiedy okazało się, że z czterokilogramowej, taniej jak barszcz, porcji Cyklonu B można stworzyć gaz zabijający nawet do tysiąca osób, środek ten trafił do niemieckich obozów śmierci i stosowany był do eksterminowania ludzi w komorach gazowych.
Źródło: https://rebelianci.org/szukaj/zwiazek/page/6

File:Zyklon B - The Nizkor Project (Auschwitz).JPG
Zyklon B – gaz, którym Niemcy dokonywali eksterminacji ludzi

 


Dr. Gerhard Schrader, był niemieckim chemikiem, który pracował dla IG Farben, niemieckiego koncernu chemicznego, w okresie II wojny światowej. IG Farben prowadziło badania nad bojowymi gazami chemicznymi, a Schrader wynalazł gazy nerwowe Sarin i Tabun.

Po wojnie w 1946 roku, Schrader był przez wojska amerykańskie przez 2 lata internowany w twierdzy Kranzberg, gdzie uczestniczył w pracach nad rozwojem związków V. Następnie objął stanowisko szefa departamentu pestycydów w firmie Bayer

W 1956 roku otrzymał Medal imienia Adolfa von Baeyera przyznany przez Niemieckie Towarzystwo Chemiczne za wybitne osiągnięcia w odkrywaniu nowych pestycydów.

Ważne jest jednak zauważyć, że firma Bayer przejęła niektóre części IG Farben po wojnie, włączając w to działy pestycydów, natomiast Monsanto zostało przejęte przez Bayer w 2016 roku.

W trakcie wojny w Wietnamie, amerykański koncern MONSANTO produkcję „czynnika orange” (ang. AGENT ORANGE) na poligonie doświadczalnym. Była to broń mająca na celu defoliację terenów dżungli. Środek ten, rozpylany w powietrzu, miał za zadanie zniszczenie liści drzew, aby samoloty amerykańskie miały lepszą widoczność podczas prowadzenia działań rozpoznawczych. Niestety, ten środek okazał się także rakotwórczy i mutagenny, a ponad 4 miliony osób, zarówno amerykańskiej, jak i wietnamskiej, padło jego ofiarą. Agent Orange pozostawił trwały ślad na dotkniętych obszarach, a konsekwencje jego użycia są widoczne do dzisiaj.

Operacja, podczas której stosowano tęczowe herbicydy, nosiła nazwę „Operation Ranch Hand” i trwała od 1961 do 1971 roku. W ciągu dziesięciu lat operacji zużyto ponad 75 milionów litrów herbicydów, które były rozpylane nie tylko nad Wietnamem, ale także nad Laos i Kambodżą. Łącznie prawie 20% zalesionych obszarów Wietnamu było opryskiwanych. Później okazało się, że tereny te zostały skażone TCDD, jedną z najbardziej toksycznych dioksyn. Dioksyny są jednymi z najbardziej toksycznych substancji sztucznie wytworzonych. Dioksyny zostały również użyte do otrucia byłego prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki.

Niestety, skutki związane z skażeniem TCDD w wyniku działania Agent Orange nie skończyły się wraz z zakończeniem operacji „Ranch Hand” ani nawet z końcem wojny. Negatywne skutki nadal występują. Szacuje się, że niemal 5 milionów osób było bezpośrednio narażonych na działanie tego środka, z czego ponad 400 tysięcy zginęło lub doznało trwałych obrażeń. Jednak Agent Orange wywołał straszliwe skutki nie tylko u osób, które miały bezpośredni kontakt z tym środkiem, spożywały skażoną żywność lub piły skażoną wodę. Wywoływał on także zaburzenia genetyczne, w wyniku czego dzieci kobiet, które miały jakikolwiek kontakt z dioksyną znajdującą się w Agent Orange, rodziły się z deformacjami kończyn, zniekształconymi twarzami, zaburzeniami psychicznymi i wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Ponieważ te zmiany są klasyfikowane jako wrodzone wady genetyczne, wnuki tych kobiet, które rodzą się obecnie, także cierpią na podobne deformacje. Oznacza to, że dzieci kobiet narażonych na toksyczną dioksynę w czasie wojny nadal odczuwają jej negatywne skutki.

Jeszcze parę lat temu Monsanto zmagał się z wypłatą odszkodowań dla mieszkańców USA z terenów produkcji Agent Orange, skażonych dioksynami. – http://alexjones.pl/aj/aj-nwo/aj-gmo/item/31623-monsanto-rozpoczyna-program-pomocowy-dla-mieszka%C5%84c%C3%B3w-ska%C5%BConych-obszar%C3%B3w


Matki i ojcowie pigułki anty-dziecięcej

Margaret Sanger (1879 – 1966) pierwsza aktywistka i lobbystka “antykoncepcji”, aktywnie wspierała prace nad pierwszą pigułką “kontroli urodzeń”. Była feministką nie ukrywającą swego rasizmu i gloryfikowania eugeniki. W swoich wypowiedziach stwierdzała, że celem kontroli urodzeń (birth control) było „stworzenie rasy pełnej krwi”. Opowiadała się za przymusową sterylizacją chorych psychicznie i wygłaszała przemówienia do każdego, kto chciałby słuchać, w tym na wiecu Ku Klux Klan w 1926.
Od 1939 podszywała się pod postulaty marginalizowanej społeczności czarnoskórych w USA, otwierając dedykowane im kliniki, zatrudniające czarnych lekarzy i pielęgniarki na potrzeby “kontroli urodzeń”.

Dziedzictwo Sanger, które jest kontynuowane przez organizację Planned Parenthood, obejmuje niszczący wpływ „kontroli urodzeń” na czarną społeczność. Planned Parenthood kontynuuje praktykę wymierzoną przeciw czarnej ludności. Ponad 30% wszystkich aborcji

(definicja) „Wszystkie środki, które pogarszają żywotność zygoty w dowolnym momencie pomiędzy momentem zapłodnienia, a zakończeniem porodu, stanowią w ścisłym tego słowa znaczeniu procedury wywołujące aborcję”. (źródło: Public Health Service Leaflet no. 1066, US Dept of Health, Education, and Welfare, 1963,... More jest wykonywanych na czarnych kobietach, a blisko 40% ciąż czarnych kończy się aborcją. Planned Parenthood z powodzeniem stworzyło publiczny wizerunek organizacji działającej na rzecz ubogich, ukrywając zbrodniczą działalność, wymierzoną w najsłabszych. To był plan Sanger od samego początku.

W eseju z 1921 roku “Wartość eugeniczna propagandy kontroli urodzeń” stwierdza: „najpilniejszym problemem dzisiaj jest ograniczenie i zniechęcenie do nadmiernej płodności osób upośledzonych umysłowo i fizycznie”. Stwierdza też jako tezę, że jako ucieleśnienie postulatów Birth Control przy ich wdrażaniu: “możliwe, że drastyczne i spartańskie metody powinny zostać narzucone społeczeństwu, jeśli nadal będzie ono sprzyjało zachętom do przypadkowej i chaotycznej hodowli, która wynikałaby z naszego głupio okrutnego sentymentalizmu.”
https://www.nyu.edu/projects/sanger/webedition/app/documents/show.php?sangerDoc=238946.xml

Wpływ Sanger na inspirację działań na szczeblu państwa był bardzo negatywny i obejmował okrucieństwo przymusowej sterylizacji, która stała się powszechną praktyką. W Ameryce ponad 60 000 osób zostało wysterylizowanych wbrew ich woli. Większość przypadków miała miejsce w latach trzydziestych i czterdziestych, kiedy Sanger i ruchy antykoncepcyjne oraz kontroli populacji popychały państwa do uchwalania i egzekwowania obowiązkowych przepisów sterylizacyjnych. Wśród ofiar byli niewidomi, głusi, epileptycy, upośledzeni umysłowo, chorzy psychicznie i osoby z niskimi IQ zdiagnozowani jako „słabo myślący”.
“Najbardziej miłosierną rzeczą, jaką robi wielka rodzina wobec jednego z jej małych członków, jest zabicie go.”
– Woman and the New Race, ch. 6: “The Wickedness of Creating Large Families.” Sanger twierdzi, że ponieważ warunki w dużych rodzinach wiążą się z ubóstwem i chorobami, lepiej dla wszystkich zaangażowanych, jeśli życie dziecka zostanie “zgaszone”, zanim zacznie stwarzać trudności rodzinie.

“[Powinniśmy] zastosować surową i sztywną politykę sterylizacji i segregacji do tej grupy populacji, której potomstwo jest skażone lub której obciążenie polega na tym, że niepożądane cechy mogą być przekazywane potomstwu.”
-“Plan for Peace” from Birth Control Review (April 1932, pp. 107-108)

„Ameryka potrzebuje kodeksu dla dzieci”, “America Needs a Code for Babies,” 27 Mar 1934:
Artykuł 1. Celem Kodeksu Amerykańskiego Dziecka jest zapewnienie lepszej dystrybucji dzieci… i ochrona społeczeństwa przed propagacją i wzrostem niepełnosprawności.
Art. 4. Żadna kobieta nie ma prawa do urodzenia dziecka, a żaden mężczyzna nie ma prawa zostać ojcem bez zezwolenia
Artykuł 6. Żadne zezwolenie na rodzicielstwo nie jest ważne przez więcej niż jedno urodzenie.

“Dać grupom dysgenicznym [osobom ze „złymi genami”] w naszej populacji wybór segregacji lub [obowiązkowej] sterylizacji.”
– April 1932 Birth Control Review, pg. 108

“Kontrola urodzeń musi ostatecznie doprowadzić do czystszej rasy.
– Woman, Morality, and Birth Control. New York: New York Publishing Company, 1922. Page 12.

“[Najbardziej przenikliwi myśliciele] dochodzą do wniosku, że czynnik jakościowy, w przeciwieństwie do czynnika ilościowego, ma pierwszorzędne znaczenie w kontaktach z wielkimi masami ludzkości.”
– Pivot of Civilization , 1922 . Tutaj Margaret Sanger mówi o swojej eugenicznej filozofii – że tylko rodzajom „jakościowych” ludzi, których ona i jej rówieśnicy uważają za godnych życia, należy zezwolić na życie.

“Tacy rodzice zapełniają żałosne szeregi bezrobotnych. Niedorozwój umysłowy utrwala się w szeregach tych, którzy są obojętni na swe rasowe obowiązki. I to jest w dużej mierze ten rodzaj ludzkości, punkt wyjścia, aby zaludnić nasz świat dla przyszłych pokoleń. W tej orgii mnożenia i uzupełniania ziemi ten typ pari passu mnożący i utrwalający najgorsze zło, które musimy, jeśli cywilizacja ma przetrwać, wykorzenić od podstaw.”
– The Need for Birth Control in America (quoted by Angela Franks.)

“Kobiety klasy robotniczej, zwłaszcza pracownicy najemni, nie powinni mieć więcej niż dwoje dzieci. Przeciętny człowiek pracujący nie może już więcej wspierać, a przeciętna pracująca kobieta nie może zadbać o więcej w przyzwoity sposób.”
– “Family Limitation,” eighth edition revised, 1918

W późniejszych latach Sanger nadal wierzyła, że są ludzie „ którzy nigdy nie powinni się urodzić ”. W wywiadzie z Mike’em Wallace’em z 1957 r. Powiedziała:
„Myślę, że największym grzechem na świecie jest sprowadzanie na świat dzieci – które dziedziczą chorobę od swoich rodziców, którzy nie mają szans na świecie, aby być użytecznymi ludźmi. Przestępcy, więźniowie, wszelkiego rodzaju rzeczy, które zostały stwierdzone po urodzeniu. To dla mnie największy grzech – jaki ludzie mogą popełnić ”.

Źródła:
http://web.archive.org/web/20160310231311/https://liveaction.org/research/margaret-sanger-quotes-history-and-biography

https://www.lifenews.com/2013/03/11/10-eye-opening-quotes-from-planned-parenthood-founder-margaret-sanger/

https://www.pch24.pl/opetana-przez-kontrole-urodzin–poznaj-21-cytatow-z-margaret-sanger,56666,i.htmlz tego nie czerpałem, jednak per analogiam zawiera treści identyczne, pochodzące z tłumaczenia (lecz nie idealnego) powyższych linków


Carl Djerassi (1923-2015) był austriackim Żydem urodzonym w Wiedniu. Jako młody naukowiec uciekł do Stanów Zjednoczonych przed narodowosocjalistycznym reżimem w Europie. Wkrótce po przybyciu do USA, Djerassi osiągnął znaczący sukces w dziedzinie chemii organicznej.

Wraz z Luisem E. Miramontesem, Djerassi był współodkrywcą syntetycznego hormonu płciowego noretysteronu, który jest progestagenem. To odkrycie miało duże znaczenie w dziedzinie antykoncepcji hormonalnej. Za swoje osiągnięcia w tej dziedzinie Djerassi został uhonorowany Narodowym Medalem Nauki. Wraz z Gregorym Pincusem i Johnem Rockiem, Djerassi był częścią zespołu naukowców, którzy w 1951 roku opracowali pierwszą pigułkę antykoncepcyjną.

W 1951 roku, Djerassi pracował jako zastępca dyrektora ds. Badań chemicznych w meksykańskiej firmie Syntex SA. Tam prowadził badania nad syntetyczną wersją progesteronu, hormonu związanego z ciążą i miesiączką. Wykorzystując diosgeninę, substancję chemiczną zawartą w meksykańskich roślinach ignamach, zespół naukowców stworzył doustny środek antykoncepcyjny. Noretysteron (octan noretysteronu) został z powodzeniem zsyntetyzowany 15 października 1951 roku i opatentowany przez Djerassiego oraz jego kolegów z Syntexu: George’a Rosenkranza, głównego chemika, który miał zostać przewodniczącym, oraz Luisa Miramontesa, doktoranta pracującego w ich laboratorium.

Pierwsza pigułka antykoncepcyjna, o nazwie Enovid (znana jako Conovid w Wielkiej Brytanii), została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w 1960 roku. Choć to nie Djerassi był bezpośrednim twórcą Enovid, lecz Frank Colton z GD Searle, wersja opracowana przez Djerassiego została szybko zatwierdzona i stała się standardem w branży. Syntex wprowadził również swoją własną pigułkę antykoncepcyjną o nazwie Norinyl.

W Wielkiej Brytanii, w październiku 1961 roku, zgodnie z zaleceniem Rady ds. Kontroli Płodności, Stowarzyszenie Planned Parenthood dodało Conovid do zatwierdzonej listy środków antykoncepcyjnych. 4 grudnia 1961 roku Enoch Powell, ówczesny minister zdrowia, ogłosił, że Conovid może zostać przepisany przez NHS (Narodową Służbę Zdrowia) po subsydiowanej cenie dwóch szylingów miesięcznie.

 

Ci powyżej ludzie byli podobnie zepsuci moralnie jak nazistowscy “lekarze” i zbrodniarze wojenni. Nie interesowały ich żadne konsekwencje, lecz przenieśli wprost efekt osiągnięty na laboratoryjnych szczurach do pigułki stosowanej przez ludzi, na masową skalę fundując podwaliny do ludobójstwa eugenicznego, które trwa i przybiera na skali po dziś dzień.

 

Chronologia wdrażania pigułki

Jurysdykcja Stanów Zjednoczonych

1873:
Kongres Stanów Zjednoczonych uchwala Ustawę Comstock, która zakazuje dystrybucji nieprzyzwoitych materiałów za pośrednictwem poczty amerykańskiej lub przez linie państwowe. W szczególności identyfikuje środki antykoncepcyjne jako nieprzyzwoite.

Podwaliny eugeniki i walki z moralnością chrześcijańską

1912:
Radykalna feministka Margaret Sanger kreuje ideę antykoncepcji w formie „magicznej pigułki”. Sanger założyła później American Birth Control League, która ostatecznie stała się Federacją Planned Parenthood.

1930:
15 sierpnia Konferencja Lambeth (okresowe spotkanie biskupów anglikańskich) zatwierdza stosowanie środków antykoncepcyjnych. Było to radykalne odejście od stałej chrześcijańskiej tradycji traktowania antykoncepcji jako niemoralnej. Po roku 1930 inne denominacje protestanckie zaczynają pozwalać na antykoncepcję. 31 grudnia papież Pius XI wydaje encyklikę Casti Connubii („Czyste małżeństwo”), która między innymi potwierdza nieustanne nauczanie Kościoła katolickiego przeciw antykoncepcji i aborcji

(definicja) „Wszystkie środki, które pogarszają żywotność zygoty w dowolnym momencie pomiędzy momentem zapłodnienia, a zakończeniem porodu, stanowią w ścisłym tego słowa znaczeniu procedury wywołujące aborcję”. (źródło: Public Health Service Leaflet no. 1066, US Dept of Health, Education, and Welfare, 1963,... More.

Powojenne eksperymenty na ludziach ośmielone nazistowskim dziedzictwem

1951:
Sanger uzyskuje grant od Planned Parenthood dla dr Gregory Pincusa, biologa, który zajmuje się badaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych, ale wkrótce finansowanie się zakończy. Wcześniej Pincus zaszokował opinię publiczną poprzez zapłodnienie in vitro królików.

1953:
Sanger przekonuje Katharine McCormick, radykalną feministkę i bogatą filantrop, by sfinansowała projekt badań nad tabletkami, a Pincus kontynuuje swoje badania.

1954:
Pincus i dr John Rock, katolicki geniusz, który łamie nauki Kościoła, stając w obronie antykoncepcji, rozpoczynają testy pigułki na ludziach. Aby ominąć prawo stanu Massachusetts zakazujące kontroli narodzin wykazują, że badanie dotyczy niepłodności. Pięćdziesiąt kobiet z niepłodnością zgłasza się ochotniczo do udziału w badaniu, ale pigułkę podaje się również 12 kobietom i 16 mężczyznom ze szpitala psychiatrycznego bez zgody psychiatry.

1955:
Udowodniono, że pigułka zapobiega owulacji u wszystkich 50 kobiet. Pincus przedstawia wyniki na piątej dorocznej międzynarodowej konferencji Planned Parenthood League w Tokio w Japonii i Rock robi to samo na konferencji Laurentian dotyczącej endokrynologii w Kanadzie. Wiadomość, że pigułka antykoncepcyjna została opracowana, szybko rozprzestrzenia się wśród naukowców.

1956:
Rozpoczynają się na szeroką skalę badania kliniczne na ludziach, w celu uzyskania zatwierdzenia przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Pincus wybiera Puerto Rico jako lokalizację, ponieważ zapewnia ona dużą pulę ubogich, niewykształconych kobiet, które można łatwo monitorować. Miejscowy lekarz prowadzący badanie mówi Pincusowi, że pigułka powoduje „zbyt wiele reakcji ubocznych, aby były ogólnie akceptowalne”. Jednak Pincus i Rock odrzucają swoje odkrycia i nie badają, co powoduje skutki uboczne, ani nie badają przyczyny śmierci trzech kobiet, które umierają podczas prób.

Legalizacja i dystrybucja preparatu testowanego na ludziach jak na królikach doświadczalnych

1957:
FDA zatwierdza stosowanie pigułki w leczeniu ciężkich zaburzeń miesiączkowania i wymaga, aby jej opakowanie zawierało ostrzeżenie, że zapobiegnie owulacji.

1960:
Firma farmaceutyczna GD Searle uzyskała zgodę FDA na sprzedaż pigułki jako środka antykoncepcyjnego, pomimo początkowych obaw FDA dotyczących jej długoterminowego bezpieczeństwa. Staje się pierwszym zatwierdzonym przez FDA “lekiem” przeznaczonym dla zdrowych pacjentów do długotrwałego stosowania i do celów społecznych, a nie medycznych.

1961:
Dr C. Lee Buxton, kierownik działu OB-GYN z Yale Medical School oraz Estelle Griswold, dyrektor wykonawczy Planned Parenthood, otwierają cztery kliniki Planned Parenthood w Connecticut, gdzie stosowanie kontroli urodzeń jest nielegalne. Są aresztowani, a sprawa Griswold v. Connecticut zaczyna przebiegać na drodze sądowej.

1962:
Poważne skutki uboczne pigułki, takie jak zakrzepica krwi i ataki serca, zaczynają być nagłaśniane. Searle otrzymuje raporty o 132 zakrzepicach krwi, z których 11 było śmiertelnych, ale zaprzecza, że były spowodowane przez pigułki.

1965:
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych rozstrzyga sprawę Griswold przeciwko Connecticut , uchylając prawo zabraniające stosowania kontroli urodzin, dekryminalizując w ten sposób stosowanie trucizny w postaci pigułki.

1967:
Oddział w Pittsburghu Narodowego Stowarzyszenia na Rzecz Postępu Kolorowych Ludzi zarzuca Planned Parenthood, że promuje kontrolę urodzeń w dzielnicach mniejszości w celu drastycznego zmniejszenia wskaźnika urodzeń czarnoskórych. Termin „czarne ludobójstwo” przyjmuje się do słownika.

Reakcja Kościoła i odważnych naukowców

1968:
Papież Paweł VI wydaje encyklikę Humanae Vitae (o życiu ludzkim), która powtarza konsekwentny zakaz stosowania antykoncepcji, sterylizacji i aborcji

(definicja) „Wszystkie środki, które pogarszają żywotność zygoty w dowolnym momencie pomiędzy momentem zapłodnienia, a zakończeniem porodu, stanowią w ścisłym tego słowa znaczeniu procedury wywołujące aborcję”. (źródło: Public Health Service Leaflet no. 1066, US Dept of Health, Education, and Welfare, 1963,... More przez Kościół katolicki. Humanae Vitae ostrzega proroczo, że „sztuczna kontrola urodzin” może otworzyć drogę do niewierności małżeńskiej i ogólnego obniżenia standardów moralnych”. Oraz że „człowiek, który przyzwyczaja się do stosowania metod antykoncepcji, może zapomnieć o szacunku należnym kobiecie i (…) sprowadzić ją do bycia jedynie instrumentem dla zaspokojenia własnych pragnień, nie uważając już jej za partnera, którego powinien otaczać troską i uczuciem. ”

1969:
Publikacja The Doctor’s Case against the Pill , autorstwa feministycznej dziennikarki Barbary Seaman, skupia ogólnokrajową uwagę na niebezpiecznych skutkach ubocznych pigułki.

1970:
Negatywny odbiór publikacji Seaman skutkuje przesłuchaniami senatu dotyczącymi bezpieczeństwa pigułek, a FDA wymaga, by recepty zawierały ulotki z listą skutków ubocznych pigułki. Po przesłuchaniach wdrożono pigułki o niższych dawkach hormonów.

Przekucie zdrowego rozsądku na zyski big pharmy

1972:
Dzięki decyzji Eisenstadt v. Baird amerykański Sąd Najwyższy zezwala pojedynczym osobom na dostęp do produktów antykoncepcyjnych.

1988:
FDA przekonuje firmy farmaceutyczne do usunięcia z rynku pierwotnych pigułek o wysokiej dawce hormonów.

2008:
Na pierwszych stronach gazet pojawiła się wiadomość, że Johnson & Johnson, firma farmaceutyczna, wydała co najmniej 68,7 miliona dolarów na załatwienie setek spraw sądowych „złożonych przez kobiety, które cierpiały na zakrzepy krwi, ataki serca lub udary po zastosowaniu systemu kontroli urodzeń Ortho Evra. Firma Johnson & Johnson została zmuszona do wycofania swojego produktu.

Dzisiaj:
Pigułka antykoncepcyjna i inne środki antykoncepcyjne mają niższą dawkę estrogenu, co zwiększa szansę na tzw. przełomową owulację, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chemicznych aborcji.

Nawet przy niższej dawce, pigułka nadal ma inne niebezpieczne skutki uboczne, takie jak wywoływanie zakrzepicy, raka piersi, udaru, raka szyjki macicy, niepłodności, przyrostu masy ciała i wiele innych.

Zaznacz naszą obecność w mediach społecznościowych, zostaw swój ślad